..cindva rominii se temeau si de umbra lor ...securitatea era peste tot ...serviciile secrete din departamentul securitatii statului cu ale ei directii erau super puterea in RSR ..!evident mai erau si serviciile care lucrau in lume sau aiurea ...! mai erau serviciile din comertul exterior ...din ambasade ...din partidele fratesti .
.ce este interesant ..toti ..aveau un frate ,un verisor ,un nas ,acolo ceva ..stii lucreaza la secu ...!!
nu mai aveai loc de securistii lu' peshte ..! pina intr'a colo incit in ' 89 cind l-au gasit pe Ceausika autostopist spre Boteni ..securistu' lu' peste din garda de corp SPP de azi a spus la proces ca
- mi-a fost frica si l-am lasat pe Presedinte la masina spunind ca ma duc dupa ajutoare ...!
..ah ..! sa nu uitati nici un moment ...garda de corp era colonel in securitatea statului ..jurat si antrenat sa-l apere pe Presedinte .
toate astea azi sunt istorie dar nimeni nu a tras invatamintele din acele evenimente ..! atotputernicia serviciilor a fost un bluff un mare balon care s-a dezumflat ca un mare pirtz..!
.ce avem azi ...?
..un alt Presedinte care este controlat de servicii. (atentie nu invers..! ...) papusharii din serviciile secrete il pot ancora pe Presedinte fara retinere ...! singura intrebare care se pune este .....cind ..?
..de altfel din luna iunie 2012 absolut toate comunicatiile sunt inregistrate fara hotarire judecatoreasca ......! ah ma rog nu toate ...porumbeii voiajori si intilnirile de teren nu poate fi monitorizata ....deloc !
ps .in imagine un stilp din bucuresti..care naste o intrebare .simpla ....de ce trebuie sa fim urmaritii..?..!
...
24 iunie 2012
23 iunie 2012
dimbovita apa dulce ...
...cin' te bea nu se mai duce ...!
dimbovita se transforma in magazin de peste ..cu autoservire desigur ..! azi avem ..biban si sabitza...! cu conditia sa-l prinzi singur ..!
22 iunie 2012
...cip cirip cip cirip ...!
...cind ai totul si nu ai nimic...
......nestiute sunt cararile vietii sau mortii.,marirea ,decaderea sunt papadii in vint ..! le duce vintul,le spala ploaia .colbul istoriei le ingroapa in uitare ...
ei bine..! .....si ce ramine din toate astea ...?
pai sa vedem .
..ramin conturile burdusite cu meleoanne. de euroi .
...mai ramin casele .,tablourile ,colectia de harti medievale ,sculpturile ..ouale numarate sau nu ..si o intilnire ratata cu orele astrale ale omenirii..
circul asta este etern si halucinant in romanica ...un prim ministru ca un ospatar si un ospatar ca un prim ministru ( radu vasile vs viorel catarama ...! un prim ministru ca un excroc si un excroc ca un prim ministru .( adrian nastase vs sorin ovidiu vintu ) ..! dixtractie maxima va fi si de acum acolo ..! prima noapte de ocna ...prima aniversare in zeghe ...primul regret si prima elegie sau balada primului ministru la ocna ...poate apucam si prima zi de ocna a marinarului matol...? sau mai stii se transforma toata romanica intr-o ocna
ce ar mai fi de spus ..? s-a inchis un capitol din istoria politica a rominiei ..! s-a dat liber la hiene si colonei pdl ...
21 iunie 2012
..soaptele mele ......
sunt petale de maci rasfirate'n furtuna ...
respiri adinc si oftezi in linistea dinaintea furtunii grozave care inoada soaptele mele in petalele macilor si le duce departe ,departe ....de nimeni stiute ...de nimeni dorite ..
....culoare si miros de crini
....era o duminica obisnuita ....atipisem toropit de caldura !
siesta ..? nici vorba ...! somn adinc de zi, era prea cald si cind e cald nu visezi ..nimic ! oricum eu nu am visat niciodata .! ei bine din somnul acela adinc m-am trezit cu mirosul crinilor in camera ...in nari ..peste tot ...! ..
.. sunt alergic la mirosul de crini !
- cine a adus crini in camera ..? ..parca nu erau ...! si unde sunt..?
mirosul m-a trezit de tot ..! cind ma uit dupa crini ..nicaieri ..! am inebunit ...! am miros de crini in nari si crinii nicaieri .
sigur am inebunit daca visez miros de crini...!
20 iunie 2012
..altadata...
...ma invelesc seara in mingiierile tale ..si in soaptele tale ...si in miros de levantica ...!
..stii...? vara pe 'nserat ...cind apune soarele apari invaluita in iubire si miros de levantica ...ma tragi de mina ...si imi spui ..
hai sa numaram stelele ...sau mai bine.... miine sa numaram pasarile in zbor .. sau mai bine nu ... hai sa ne plimbam toata noaptea la lumina lunii ...si miros de levantica ....
19 iunie 2012
.. citeodata
..
...ma imbrac in culorile inserarii,in culoarea macilor trecuti prin arsita zilei si ravasiti de vintul uscat de dobrogea ...! asta fac citeodata ...
...ma imbrac in culorile inserarii,in culoarea macilor trecuti prin arsita zilei si ravasiti de vintul uscat de dobrogea ...! asta fac citeodata ...
... mergi pe drumul tau ...!
...fiecare are drumul lui ,socialistii cu steagul rosu in drum spre nirvana sindicala ...
..pedelei spre odihna binemeritata spre cheltuirea agoniselii din ultimii ani ...!
..uselei sa faca si ei o mangleala ceva ca prea a fost seceta in buzunare
dar cei carora nu le pasa nici de unii nici de altii ...? asta este intrebarea ...!
18 iunie 2012
about ..hot ...it's too hot
..ce faci fratioare ..?
- am samponat catelu"
- bai esti nebun ..?
- ah nu ..!
- nu stii tu ...!
- cine duce catelu ' la plimbare ..?
- nimeni ..! toti au catei,ciini ..sa-i poata plimba ..! la tuns ,la samponat ,la frezat sau la ...dus ...!
..uite aici ....! ce zice imaginea asta ...???
- street sau animal planet..?
despre ..... ce ramine din mindra padure ?
...din mindra padure ce strajerea Dunarea in lunca nu mai a ramas nimic ...! adica au ramas citeva cioate trunchiate ..spre inmugurirea padurii taiate
..ah...! mai trece cite o cioroaica si ciriie in zbor ..............
17 iunie 2012
despre ...mimetism
fluture ca piatra
piatra ca fluture
iubire ca traire
traire ca iubire
viata ca moarte
moarte ca viata
..doar neamu' prost e neam prost ...si gata
piatra ca fluture
iubire ca traire
traire ca iubire
viata ca moarte
moarte ca viata
..doar neamu' prost e neam prost ...si gata
16 iunie 2012
flacara iubirii cind te arde ..
am gasit uitata din alte vremuri pe zidul unei fabrici , batuta de vint si de ploi ruginita de vreme o placa avertisment e drept pentru sudori ..., nu pentru indragostiti ...!
in viata pastreaza distanta dintre tine si flacara sa nu te arzi ..!
..rugina este si ea rezultatul arderi ...mai lente e drept dar tot ardere ah desigur ...la sudura mai ramine si zgura ...! era si un banc cu zgura...
15 iunie 2012
arcul de triumf al neputintei ...!
| in imagine un arc de trimf care sa ne aminteasca peste vremuri cit de prosti suntem ...monumentul se afla pe canalul dunavat .... |
..as spune ca toata romania este plina de monumente care amintesc de neputinta noastra de a trece peste vremuri ..suntem inrobiti de infatuare si prostie ...
..viata ni se scurge printre degete , fara valoare fara repere ..!
ce ramine dupa noi...? de cele mai multe ori nimic ...!
..doar citeva monumente sa ne aduca aminte cit de prosti suntem
14 iunie 2012
13 iunie 2012
12 iunie 2012
..cind scapi de draqu si dai de tasu'
...si uite asa vot cu vot ..visind la sageata liberala si trandafiri socialisti pusi in cintarul lu' felix motanu' cred ca am dat de tasu' lu uciga-l toaca
..visind la feciorelnica democratie romineasca iata k numai dupa o zi a aparut secera si ciocanul tinute ferm de batrinul ILIciESCU ca in faimosul banc
...NIET FREEDOM iest KARNAVAL
..batrinil ilici intr-un acces de luciditate zise la boborul uslist ...
..ho ..! nu sariti la borcanele cu muraturi ,intii ..
davai ceas ..! p'orma om vedea noi ce mai violam si mai punem capra prin gospodarie ...intii sa schimbam caii,sa rupem niste pagini din istoria rominilor sa rasucim mahorca ..sa bem vodka ...ma rog tuica ce au astia p'aici ..si ...la deveselu ..! sa tragem un chiolhan la scutu' lu' antiracheta ....! panimaiesi..?
11 iunie 2012
despre anii care se duc ...! ...aici 2009
..postam in 2009 in iunie despre vise ...vise care se implinesc ...vise care se risipesc si vise de care nu mai stii nimic cind te trezesti ....
15 iunie 2009
mihaici si tatulicu sau sacalii de baltoaca
...am fost si eu ..sa vad minunea ..delta de vacaresti ..! oh..! ce minune ...! petrache lupu la maglavit ...joaca de copil ...! ce sa mai tura vura ...! tintarime ca in delta dunarii ..numai ca aici suntem in capitala...! cit priveste minunea ..! ?! nu este nimic ..! doar o baltoaca plina de gunoaie ascunse de vegetatia spontana...! pasari si pasaret ...! toate.'s acolo ...pe proprietatea unor cetateni dezmosteniti de autoritati ...de intentii frauduloase si reavointa . .! am vazut si fotografiat ..pescarus pitic pe cuib..,corcodel cu puii in circa si ...cite si mai cite ...! evident ca natura nu tine cont de proprietatea nimanui si cuibareste unde vrea ...dar nu despre asta vreau sa vorbesc ...!..vreau sa vorbesc despre sacaliii de balta ...! da sunt si sacali in balta vacaresti..! pe ei ii stiu mai bine ...! fosti pupincuristi de la cc utc ...fosti sacali din delta dunarii balta salvata de la inec .si dusa direct la bordel sa nu fie singura ...! cei doi sacali de balta au aparut in peisajul media imediat cum au simtit miros de hoit ...! sa demonstreze , sa urle a pustiu ..sa adune fonduri ...sa gestioneze programe ...evident europene ..! sa ce ..? sa DECLARE UTILITATE PUBLICA O BALTOACA ...aflata IN PROPRIETATE PRIVATA mai pe intelesul publicului calator ..sa faca o furaciune ca ajutorul careia sa-si justifice hotia ..! dupa scenariul cunoscut urmeaza citeva banere cu inscrisuri ..salvati balta de nesimtire ...salvati balta de la inec ...toate ambalate intre emisiuni TV platite la greu
...bun si unde este cistigul o sa ma intrebati...
simplu ...! cistigul se gaseste in prosteala ...in vuietul si atmosfera creata ..se string donatii,fonduri dar mai ales se formeaza opinia ca ...hai domne ..! nu vedeti ca sacalii au dreptate ..?
..regret un singur lucru ...Rovana Plumb a intrat in latul intins cu abilitate de sacali si nu prea vad cum mai scapa ...! pacat ..! cu atit mai mult cu cit in DELTA DUNARII urmele sacalilor sunt inca vizibile ...
10 iunie 2012
sectorul 6 sau gramada prabusita
.de la ce-i vine profesionalismul nu stiu dar ..un portret cuminte ..poate capul prea aplecat si fotografiat de sus ...in rest nimic de reprosat ..! ah ..! am uitat ...
..cum adica .."hai ca avem treaba "....?
unde ..ce ...cu cine ..de ce ...??
nici acum nu stiu nimic despre ce inseamana INDEPENDENTa in politica ..
cred ca nici nu exista ..o fi doar alta directie de informatii de care nu stim nimic...poate dupa alegeri
ceea ce am mai aflat de la blabla babele din cartier este ca :
..e credincios maica ..! face crucea apasata nu ca gigi in vint ...face biserici ..si a gazduit-o un an si pe staretza pre iute nascatoare ...! e din sistem ..de acolo de la popi si popese ...!
ar trebuii sa cistige la pas daca e asa de credincios ...desi miinile imi arata un mic dirijor de destine si nicidecum un cuvios in toate cele ...
de la sun tze stim ca cine porneste 5 batalii in acelasi timp pierde tot ...uneori si viata ..
.ce avem de retinut aici
un mesaj manelit a la sectorul 6 un portret ..iarasi fotografiat de sus ...cu fata deformata de o lumina prost controlata ....incadrata in stilul cazut adica drop..in care mesajul este oligofren ...
un primar nu poate fi prim ministru asa cum un prim ministriu nu poate fi primar ...decit pe baza de demisie ...si nu pe baza alegerilor locale ..!
mesajul impreuna cu sorin oprescu este un kakamaka de conjunctura ...!ca si mesajul copiat de la ailaltzi coledzi ..
ciinii comunitari ...sa faceti ce cu ei ...?
primul spital din sectorul 6...? dupa cite stiu eu in sector sunt vreo 5 spitale departamentale ...! de ce ar trebuii si al primariei..? siguranta copiilor,,traficul auto si locurile de munca sunt iarasi blablauri gargaroase si care nu inseamna nimic .mai ales ca primarul poate face ...nimic fara sprijin de la guvern..si chiar si atunci e bascalie ........
pilierul maximus este poteras ...il doare la basca de toate ..timp de un mandat a facut ce a vrut muschii lui de rugbist pensionar ...! ...si va asigur ca are ..
..afise nu prea are si ce are sunt asa si asa
.aceiasi fotografie dinozaur facuta cu normalu' capu mic si trupu mare ..aici in imaginea din dreapta incerc sa inteleg mesajul cu palmele deschise la nivelul mijlocului ....evreu ortodox la zidul plingerii nu pare a fi ...
..luati d'aici nu cred ca are tupeul sa zica ...mai degraba o fi vreun gest de la pipinautzii lu' guru bivolaru si infinitul celest ...!
imaginea din stinga contine o mare minciuna ...si poterasu sta la geam si se uita daca se inteapa fraierii
am mai spus ..! gratis nu exista si daca totusi exista ..e mai scump..! mult mai scump..!
si la poteras observam o schimbare in verde ...!
nu inteleg pdl ul de ce nu a ramas potricaliu asa cuml-a zamislit marinelu ...?
..cum adica .."hai ca avem treaba "....?
unde ..ce ...cu cine ..de ce ...??
nici acum nu stiu nimic despre ce inseamana INDEPENDENTa in politica ..
cred ca nici nu exista ..o fi doar alta directie de informatii de care nu stim nimic...poate dupa alegeri
ceea ce am mai aflat de la blabla babele din cartier este ca :..e credincios maica ..! face crucea apasata nu ca gigi in vint ...face biserici ..si a gazduit-o un an si pe staretza pre iute nascatoare ...! e din sistem ..de acolo de la popi si popese ...!
ar trebuii sa cistige la pas daca e asa de credincios ...desi miinile imi arata un mic dirijor de destine si nicidecum un cuvios in toate cele ...
de la sun tze stim ca cine porneste 5 batalii in acelasi timp pierde tot ...uneori si viata ..
.ce avem de retinut aici
un mesaj manelit a la sectorul 6 un portret ..iarasi fotografiat de sus ...cu fata deformata de o lumina prost controlata ....incadrata in stilul cazut adica drop..in care mesajul este oligofren ...
un primar nu poate fi prim ministru asa cum un prim ministriu nu poate fi primar ...decit pe baza de demisie ...si nu pe baza alegerilor locale ..!
mesajul impreuna cu sorin oprescu este un kakamaka de conjunctura ...!ca si mesajul copiat de la ailaltzi coledzi ..
ciinii comunitari ...sa faceti ce cu ei ...?
primul spital din sectorul 6...? dupa cite stiu eu in sector sunt vreo 5 spitale departamentale ...! de ce ar trebuii si al primariei..? siguranta copiilor,,traficul auto si locurile de munca sunt iarasi blablauri gargaroase si care nu inseamna nimic .mai ales ca primarul poate face ...nimic fara sprijin de la guvern..si chiar si atunci e bascalie ........
pilierul maximus este poteras ...il doare la basca de toate ..timp de un mandat a facut ce a vrut muschii lui de rugbist pensionar ...! ...si va asigur ca are ....afise nu prea are si ce are sunt asa si asa
.aceiasi fotografie dinozaur facuta cu normalu' capu mic si trupu mare ..aici in imaginea din dreapta incerc sa inteleg mesajul cu palmele deschise la nivelul mijlocului ....evreu ortodox la zidul plingerii nu pare a fi ...
..luati d'aici nu cred ca are tupeul sa zica ...mai degraba o fi vreun gest de la pipinautzii lu' guru bivolaru si infinitul celest ...!
imaginea din stinga contine o mare minciuna ...si poterasu sta la geam si se uita daca se inteapa fraierii
am mai spus ..! gratis nu exista si daca totusi exista ..e mai scump..! mult mai scump..!
si la poteras observam o schimbare in verde ...!
nu inteleg pdl ul de ce nu a ramas potricaliu asa cuml-a zamislit marinelu ...?
Vanghelie este omul ...!!

..ar mai fi de spus ca mesajul cel mai direct catre grupurile tinta ...pensionari,someri, parinti,elevi,locuitori ai sectorului 5 ..este cel mai bine realizat ..!o surpriza placuta si cred ca nimeni nu-i poate sufla in ...ciorba la sectorul 5
iata si contracandidatii
..cu mesajul parca scris la birt cu capul taiat ,cu mina care arata ceva nedefinit ,,as spune ca bunul simt este doar declamat ...!
..nu sunt fan la leana si costel ..dar parca il prindea mai bine rolul ..leana ...!
deceptie mare !
UNPRimar care are si el un fix cu mina .este asta ..cred ca desi este la ghenerali in echipa este ungur ...! pai care romin si gheneral isi face afis cu piros feher zold ( rosu alb verde lb maghiara )..daca la asta adaug ca trage si el cu pistolul in mine ...
..si baiatul asta corin ma someaza sa merg cu el sa scap de gunoi ...pai rosalul ce face ..?
o saracie de campanie ..reabilitare termica ...ciini vagabonzi...gunoiul...sa dezvoltam impreuna ..????!!
..asta cu ciini e cea mai tare ...! nimeni nu are nici un fel de solutie ..! nimic ..doar atit ...! sa scapam de maidanezi ..! cretini ..! absolut cretini ..!
de motociclistii care merg cu tobele sparte si de salvari,politie care merg cu sirenele pornite k la beirut nimeni nu zice o vorba ...!
hai sa zic ca de la gheneralii izmenari nu ma astept la prea multe idei ca e cascheta prea mica si capu ' prea mare ..! dar ceilalti...?
..
la sectorul 4 se bat serviciile ...de masa ..!
nici nu mai comwntez ca ii lipseste 1/3 din fata ...! de ce ..? nu stiu ..poate'i vreo cura de slabire mai noua ..!!proiecte inchise in pictograme de zici ca ai primit biletul de concediu ...ma rog chestie de gust...! in orice caz cineva a vorbit ...din casa lu' matahala ..! altfel nu isi facea vulpita campanie fix cu aceleasi culori ...
...nu am crezut niciodata in intimplare si sincer sa fiu nici in femei prea machiate ,...prea retusate ...! de altfel este una din regulile jocului in fotografia de portret ..sa nu schimbi marfa clientului ..adica sa nu treci in derizoriu si in ...de ris cu retusatul...!daca adaug la asta privirea parca prea languroasa si degetele intinse a vino neica .....
sa vezi ce n-ai vazut ..aveti imaginea ...FEMEII IN POLITICA ..!
asta este ...! daca nu as stii cu cine avem treaba as zice ca suntem luati in balonul rosu ce se vede'n zare ...dar din nefericire nu ..! mina dreapta ,cea care sprijina stinga chematoare este incremenita si nefirescul degetelor intinse imi arata o femeie incremenita intr-un zimbet nefiresc care mai mult sperie ...sincer sa fiu eu nu as merge nici daca gestul ar fi foarte serios ..de ce ..? nu-mi place cind o femeie ma cheama asa ...k pe prosti..!
..din nefericire nici sigla partidului trasata cu negru de data asta nu imbie la prea multa dezvoltare in sectorul 4 ci doar la triste aduceri aminte la o elena mult mai vestita ..! cu zimbetul ei fals elena ceausescu face sa tremure 2 directii din cc vreo 4 din dss si daca o durea capul nici lu ceausika nu-i era prea bine ...! aici nu e cazul..! avem doar o ratacita prin politica ...!
la sectorul 4 mai am o dilema ...nu prea mare dar totusi ...cine candideaza din partea unprimar generalu' sau pifanu'...sau are si el grad ...? ia priviti aici cum se da mina la generalu' cu icoana ascunsa in cascheta ...:
puiu lasa mina moale in jos ..iar razvan in loc sa pupe mina lu generalu' o infasca virtos si zimbeste privind in alta parte decit ...sa traiti sefu' am privit gresit ..spre primaria sector 3 ...trebuia la 4 nu...?
cred ca la sectorul 4 ramine matahala ..cu carnet luat la pitesti ..!
o intrebare ramine ....! are sulfina grad...? poate de la silvian s-a lipit o tresa ceva ...! k matahala baiet de gheneral deh ...iar puiu este gheneral facut pe goluri ....! in rest sa auzim zornait de stele si de cashchete date de pamint ..!
negoita vs negoita in sectorul 3..
...mda ..! locuiesc de citiva ani buni in sectorul 3 ,,,mai precis l-am prins si pe primarul militian ..ma rog fost militian ..si ....l-am prins si in toata splendoarea pe negoita ...primarele cu bancuta si cosul de gunoi ...arh dumitrascu ...mai marele peste dezvoltarea sectorului pe inalt si pe lat ...i-a dat solutia folosirii bordurilor videene ...2 borduri puse una peste alta ...vezi pastila de pe baba novac ...si a descoperit si o folosire foarte utila a bordurilor videene ...! trotuarele au fost transformate in parcari de resedinta si copacii au fost decupati cum altfel ..? cu borduri videene ...! marca si marfa de marca ...! nu mai spun nimic de parcurile amenajate pentru boborul trudit ...dupa primul mandat ..! la al doilea mandat parcuril;e au fost retrocedate ....si s-au construit blocuri la 5 m de unele existente ...! iar pe nerva traian colt cu panait cerna ...ruinele lui ceausika s-au transfomat ...cum altfel ..in cazarma SRI ..sri.istii lu ' baselu de la tr,sv,bt,il,ct,vl,dj.gj...au intins rapirea din serai peste tot ...! ..k deh ...cine are serviciile ..are tot .ce vrea ...sau Nu..? nu sunt fan livache ..! deloc
rin hotel este cea mai ciudata optiune ....! ..cu atit mai mult cu cit sustine un program total anticonstitutional...reabilitarea termica a blocurilor ...!! ..de ce nu se reabiliteaza termic si casele de la tara...din bani publici ...de la bugetul de stat ...local si ...al PROPRIETARILOR mai ales ...!?? de ce ...?

cei 2oi negoiti sunt alegerea cea mai proasta politic...! dar admit ca
- liviu negoita are campania cea mai de calitate ...portret clasic ..corect incadrat ..zimbet cit trebuie ,retus ..imperceptibil ....calitate maxima la procesare si tipar ..! si mai ales prezent peste tot in sector cu mesajul
continuam impreuna ....! cine noi ..? niciodata
robert negoita are cea mai nepotrivita alegere in a se prezenta in fata alegatorilor ...! cu urechea dreapta taiata este un demn socialist de caviar ...! nu stiu ce merite are ...va avea ...sau de unde vine ...dar prin infantilismul politic de care a dat dovada in campania electorala prin care vrea fotoliul din primaria sectoruli 3 bastion al clasei muncitoare
..pai spuneti si voi cine sa-l voteze pe robert negoita ...? cind isi taie urecchea ca van gogh in criza ...?
ma rog socialistii de caviar stiu mai bine joaca asta ..!
ceea ce nu inteleg eu in ruptul capului este termenul GRATUIT ...?
in ultimii XX de ani de cum i-o spune azi la jaful national ..am invatat ca gratuit te costa cel mai mult ..!
..si de unde sa primeasca baiatul asta fara urechea dreapta si 1/5 din parietalul drept....... bani..?
de la ...pdl..? ca pina mai ieri erau pe mina ...! pe aceeasi mina ! sau ...nu ..?
in aceasi formula in care imaginea de baiat bun nu transpare deloc in outdoorurile lui robert negoita as spune doar ca entuziasmul nu este suficient sa te lupti cu livache ...!
..care livache este PDL cu albastru si portocaliu ...! printre foarte putinii care nu s-au dezis de asta ..! nu uitati ca blaga este senator de sector 3 ..! nu va spune nimic asta ....? este foarte probabil ca junele robert sa piarda alegerile si livache sa incalece fotoliul de primar a 3 a oara cu campania lui retusata cu tot
toti isi fac poze ...cu aparatul gasit in holul hoteluilui din varna .....si gata ...ia uite tata ce frumos esti cu miinile in forma de inima ...ce frumos ..! privire trista ,umeri cazuti ..aceleasi sloganuri patriotarde ascunse in cercuri si patrate ca la hotanu de la 2 ...dar si ceva in plus ...nu cred ca va fi pe placul lu' generalul de la izmenarie ...ma rog este scris cu litere mici ...da ia uitati aici
rin hotel este cea mai ciudata optiune ....! ..cu atit mai mult cu cit sustine un program total anticonstitutional...reabilitarea termica a blocurilor ...!! ..de ce nu se reabiliteaza termic si casele de la tara...din bani publici ...de la bugetul de stat ...local si ...al PROPRIETARILOR mai ales ...!?? de ce ...?
cei 2oi negoiti sunt alegerea cea mai proasta politic...! dar admit ca
- liviu negoita are campania cea mai de calitate ...portret clasic ..corect incadrat ..zimbet cit trebuie ,retus ..imperceptibil ....calitate maxima la procesare si tipar ..! si mai ales prezent peste tot in sector cu mesajul
continuam impreuna ....! cine noi ..? niciodata
robert negoita are cea mai nepotrivita alegere in a se prezenta in fata alegatorilor ...! cu urechea dreapta taiata este un demn socialist de caviar ...! nu stiu ce merite are ...va avea ...sau de unde vine ...dar prin infantilismul politic de care a dat dovada in campania electorala prin care vrea fotoliul din primaria sectoruli 3 bastion al clasei muncitoare
..pai spuneti si voi cine sa-l voteze pe robert negoita ...? cind isi taie urecchea ca van gogh in criza ...?
ma rog socialistii de caviar stiu mai bine joaca asta ..!
ceea ce nu inteleg eu in ruptul capului este termenul GRATUIT ...?
in ultimii XX de ani de cum i-o spune azi la jaful national ..am invatat ca gratuit te costa cel mai mult ..!
..si de unde sa primeasca baiatul asta fara urechea dreapta si 1/5 din parietalul drept....... bani..?
de la ...pdl..? ca pina mai ieri erau pe mina ...! pe aceeasi mina ! sau ...nu ..?
in aceasi formula in care imaginea de baiat bun nu transpare deloc in outdoorurile lui robert negoita as spune doar ca entuziasmul nu este suficient sa te lupti cu livache ...!
..care livache este PDL cu albastru si portocaliu ...! printre foarte putinii care nu s-au dezis de asta ..! nu uitati ca blaga este senator de sector 3 ..! nu va spune nimic asta ....? este foarte probabil ca junele robert sa piarda alegerile si livache sa incalece fotoliul de primar a 3 a oara cu campania lui retusata cu tot
lupta de la 3 s-a mai ratacit un nevinovat din gasca de galonati de la unprimar bun ..ca sa mai zic ..? de cind s-a desfintat directia de propaganda a lu' ceausika nimeni nu se mai ocupa de portrete ..de fotografie ...
toti isi fac poze ...cu aparatul gasit in holul hoteluilui din varna .....si gata ...ia uite tata ce frumos esti cu miinile in forma de inima ...ce frumos ..! privire trista ,umeri cazuti ..aceleasi sloganuri patriotarde ascunse in cercuri si patrate ca la hotanu de la 2 ...dar si ceva in plus ...nu cred ca va fi pe placul lu' generalul de la izmenarie ...ma rog este scris cu litere mici ...da ia uitati aici7 iunie 2012
Ontanu ,Frumosu si electoratu' trimis la vot in sectorul 2oi
..da ..! da..! da..! de 3 ori da ..! de 3 ori apare sectorul 2 in posterul de mai sus care in opinia mea este cu MAGNA CUM LAUDE cea mai salata si varza la iun loc din toate afisele din Bucuresti
o varza generala pentru general caruia ii raportam inventaru ' posterului ODIOS
- 3 stampile dupa cum urmeaza 1 mare cu sigla unpr 1 mica cu inscrisul serios si devotat
- 2 stampile dreptunghiulare una cu Ontanu primar bun si inca una mai mica cu inscrisul deVotat sectorului 2 ...
- ma asteptam ca posterul sa fie pentru Rominia stabila nu pentru Franta ..culorile alb/rosu /albastru /...ma rog chestie de patriotism
cit despre mina rasfirata pe inima si camasa albastra cu burta din dotare nu mai vreau sa spun nimic ...dar nus de ce asociez numele de ontanu cu un cintecel din copilarie
....vulpe tu mi-ai furat gisca ...!
..da-o inapoi ..! da-o inapoi ..!
ps in comunicarea non verbala si limbajul trupului oamenii cu mina mica si degetele scurte si puternice sunt hrapareti si cu greu lasa ceva sa le scape ...
al doilea... cantindat ...de la 2 este
DRAGOS FRUMOSU care cu hotarire si cu zimbetul pe buze ne someaza sa oftam
Vofteaza !!!! zice Frumosu ..pacat !!
cred ca daca avea un pistol in mina ne mina ca pe vite la ...OFTAT..!
chiar nu le zice nimeni la uselei ca in limbajul nonverbal gestul cu mina intinsa si degetul aratator indreptat spre privitor inseamna .
....stai ca trag ...! ??
al doilea pistolar din campania de la sectorul 2 este unu mai fricos ...pe numele lui CATALIN LUCIAN ILIESCU pare a fi si verde si portocaliu ...ma rog bipolaritatea in comportament poate fi cauza multor clipe de placere politica dar Bun de Primar parca este prea mult ...! NU?
am spus mai sus ca este un pistolar cu buze subtiri ( om rau maica ....! ) si singe rece ..! dar vai m-am inselat ..!
sprijinul si tupeul ii vin tot de la dna ministru debarcata si de pedelei la remaniere si de uselei la motiune ...adica taiata de pe lista si de ai ei si de dusmani..
...s'atunci de ce garanteaza dna ministru pentru pistolaru' scapat prin sectorul 2 cu verigheta pe mina ...?
...in asa conditii bascalia campaniei se transforma in esece pe linie ca sa citez o succesa in viata ...
....ia priviti aici ! ..a iesit pedeleu din criza ...! mai curat ...mai uscat dar in picioare gata sa ne conduca spre noi si noi sacrificii..!
i'auzi una
stringerea tuturor ciinilor fara stapin
ok si ce ..? ce faceti cu ei ..? ii duceti la marinar..? la Cotroceni ..? sau ii duceti pe vreo nava POLAR din cele vindute de shogun si marinel ...pe care sa o scufunde cu ciini cu tot si sa incaseze si asigurarea ...! ce faza ar fi ...cinii maidanezi colectati de PDL exportati direct in marea neagra ...si mai iei si prima de asigurare ca s-a latrat nava in abis ..! asta tema de campanie ..!
in rest vad ca moda imbecila din politica traieste si e bine mersi ...!
big banana garantez pentru asta micu' ...! e baiat bun de primar ...!
fotografiile din afisele de mai sus nu cred ca au fost facute de fotografi ..mai degraba de amatori cu aparate compact ...la clasa de fotografie la uzinele Dalles le spunem ..'' poze cu dinozauri " pentru ca au capul mic si trupul mare ...!
in ceea ce priveste luminile folosite ..aceasi reteta de amatori cu tupeu ..! 2 lumini egale puse in cleste la nivelul privitorului ....apicala si la ontanu si la iliescu apare la 11 si un sfert ...luminile apicale sunt macar clare acolo unde se vad ...!imaginea unde dna ministru isi sprijina 4 degete pe umarul pistolarului nu este clara ...si nici miinile pistolarilor nu sunt clare ...! dimpotriva ..! cit despre post procesare si editare ...alea ..alea ..retus ..nimic ...imaginile sunt asa cum au cazut din CF-uri
6 iunie 2012
Andrei Chiliman in afise electorale
cuvint inainte despre demersul meu ...
poluarea sonora si vizuala atinge cote maxime ...unele deranjante ,,altele agresive pe fata ...pentru un fotograf este un izvor nesfirsit de dixtractie si in rare exceptii... de invidie ...ma rog .cine este invidios ..! eu nu ...!
acest demers nu este unul politic..ci mai ales .... fotografic cu atit mai mult cu cit nu cunosc decit citiva fotografi care stiu si au experienta in acest domeniu ...politica + fotografie + design +mesaj politic...= ..ce...?
dar iata in sectorul 1din Bucuresti ...mesaj naucitor ..textul spune ca ramin la datorie ..... dar mina dreapta ne invita la ....plimba ursul
imaginea care nu este nici bust nici plan american ,nici macar un portret de campanie este o regizare mediocra a unei atitudini care s-ar fi dorit dinamica si de actiune dar datorita faptului ca este cazuta din rama ....dezechilibreaza mesajul ( rama se refera la incadrarea in limitele maxime ale afisului )....pacat pentru ca Andrei este un mare ..domn..!

aici intre cele doua afise diferenta este doar de o usoara inclinare a capului..in imaginea din stinga capul este cazut pe spate si datorita faptului ca este aproape de 30 % din suprafata afisului ..ii da un aer de bufonerie si circ...!
este de neinteles pentru mine cum se fac portrete de campanie cu grandangulare sau in cel mai bun caz cu normalul ( ...vezi ....posterul cu mesajul aceeasi implicare )
la acelasi poster puteti observa 2in lumina apicala doua surse de lumina cu intensitate egala .....puse la 9 si 15 ..
acelasi gen de cheie de lumini este aplicata si la afisul cu ..mesajul aceasi seriozitate unde lumina apicala ne arata ca este si mai bascalios pusa in sensul ca intre cele doua ????? lumini principale ( egale ...sic..) apare si o a treia la ora 12 fix ( probabil este un blitz montat pe aparat si orientat in sus )
este evident ca nimeni din staff-ul de campanie nu s-a ocupat de aceste .....amanunte ! ..dar in ruptul capului nu inteleg de ce este fotografiat de sus..???????si fara git un barbat ..inalt si bine facut cum este Andrei Chiliman .
regretul meu este cu atit mai mare cu cit nimeni ...dar absolut nimeni nu acorda atentia si importanta cuvenita celui mai simplu limbaj de campanie ...limbajul vizual ..!
ps in fiecare zi pina la alegeri voi posta despre ...portrete de campanie ,mesaje subliminale ...limbaj non verbal si ..alte delicateturi
poluarea sonora si vizuala atinge cote maxime ...unele deranjante ,,altele agresive pe fata ...pentru un fotograf este un izvor nesfirsit de dixtractie si in rare exceptii... de invidie ...ma rog .cine este invidios ..! eu nu ...!
acest demers nu este unul politic..ci mai ales .... fotografic cu atit mai mult cu cit nu cunosc decit citiva fotografi care stiu si au experienta in acest domeniu ...politica + fotografie + design +mesaj politic...= ..ce...?
dar iata in sectorul 1din Bucuresti ...mesaj naucitor ..textul spune ca ramin la datorie ..... dar mina dreapta ne invita la ....plimba ursul
imaginea care nu este nici bust nici plan american ,nici macar un portret de campanie este o regizare mediocra a unei atitudini care s-ar fi dorit dinamica si de actiune dar datorita faptului ca este cazuta din rama ....dezechilibreaza mesajul ( rama se refera la incadrarea in limitele maxime ale afisului )....pacat pentru ca Andrei este un mare ..domn..!

aici intre cele doua afise diferenta este doar de o usoara inclinare a capului..in imaginea din stinga capul este cazut pe spate si datorita faptului ca este aproape de 30 % din suprafata afisului ..ii da un aer de bufonerie si circ...!
este de neinteles pentru mine cum se fac portrete de campanie cu grandangulare sau in cel mai bun caz cu normalul ( ...vezi ....posterul cu mesajul aceeasi implicare )
la acelasi poster puteti observa 2in lumina apicala doua surse de lumina cu intensitate egala .....puse la 9 si 15 ..
acelasi gen de cheie de lumini este aplicata si la afisul cu ..mesajul aceasi seriozitate unde lumina apicala ne arata ca este si mai bascalios pusa in sensul ca intre cele doua ????? lumini principale ( egale ...sic..) apare si o a treia la ora 12 fix ( probabil este un blitz montat pe aparat si orientat in sus )
este evident ca nimeni din staff-ul de campanie nu s-a ocupat de aceste .....amanunte ! ..dar in ruptul capului nu inteleg de ce este fotografiat de sus..???????si fara git un barbat ..inalt si bine facut cum este Andrei Chiliman .
regretul meu este cu atit mai mare cu cit nimeni ...dar absolut nimeni nu acorda atentia si importanta cuvenita celui mai simplu limbaj de campanie ...limbajul vizual ..!
ps in fiecare zi pina la alegeri voi posta despre ...portrete de campanie ,mesaje subliminale ...limbaj non verbal si ..alte delicateturi
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





















