..digitalul transforma totul ...dar sputnik nu se transforma ....! daca va spun ca functioneaza si azi ce ziceti...?
cred ca mai sunt fotografi care au sau ma rog au avut declansator flexibil cu fixarea declansarii prin blocare pentru expuneri lungi ....cit de lungi..? cit vrei ..! sa spunem 3 ore ..!
cu timpul pus pe B si declansatorul blocat se vede in magine ca cele 2 obturatoare sunt deschise ...iar al treilea ochi vegheaza ..
ps in imagine aparatul sputnik..aparat de fotografiat la care se folosea film lat 120 si faceai imagini stereo numai 6 imagini pe un film 120 ..daca vrei sa fi mai destept decit altii citeste aici http://www.kryptosinistographer.com/2008/03/retrofitting-my.html
28 aprilie 2012
.....reliqua
ce zice DEX'u...?
RELÍCVĂ s.f. 1. (la pl.) Moaște. 2. (Fig.) Amintire scumpă, obiect rămas ca amintire. [< lat. reliqua, cf. it. reliquia]... in lume si in special peste ocean si mai nou am aflat de la Rob Heyman ca si in australia se mai ..fotografiaza pe ...film ..! evident k nu pe 120 sau 220 .....ci pe 135/36 ..!
m-am trezit cu o pofta nebuna sa mai tin in mina zenza BRONICA GS-1 http://camerapedia.wikia.com/wiki/Zenza_Bronica_GS-1i
..fotograf sau nu eu cred ca noi toti avem nevoie de siguranta in ceea ce facem ..ei bine da ..acest aparat de fotografiat in format 6 x 7 nu mi-a inselat niciodata asteptarile ..niciodata ..siguranta ,fiabilitate ,versatilitate ,precizie dar mai ales ...o placere tactila extraordinara cind il tineam in mina ...! desi destul de greu ..( noroc ca ma ajuta fizicul si exercitiile fizice ...) nici GS-1 ..nici BRONICA ETRsi 645 nu mi-au inselat asteptarile ...despre 645 altadata
de ce am intitulat aceasta postare ..reliqua..? pentru ca la noi nimeni nu mai fotografiaza in mod curent pe film ...despre 120 in format 6 x 7 nici atit ..! daca facem o socoteala simpla cit costa un film 120 alb/negru 28 ron la care adaugam developare si un rind de probe 10 /15 esti la 120 ron....in cazul filmului color mai adaugati 80% in cazul cel mai fericit ..1
Nu mai vorbesc de faptul ca numai dl titi maican se mai incapatineaza sa proceseze filme iar in bucuresti nu cunosc un laborator sau un laborant care sa poata ,vrea ,stie sa prelucreze filme ...!
poate cu trecerea anilor devenim mai iertatori si mai intelepti..poate ..dar relicvele nu fac decit sa imi aduca aminte de vremuri in care bucuria unei mariri 50 X 60 de pe un negativ 10 x15 era cea mai mare multumire a unui fotograf ..! orele de laborator ...asteptarea tensionata a primei vizionari a filmului uscat ,regretele unei subexpuneri de 1/2 de diafragma sau de ce nu o zgirietura pe singurul cadru care nu putea fi repetat sunt trairi si momente pe care ...hoarda de digiastri ai fotografiei contemporane nici macar nu o banuiesc ca ar fi existat..! ce ramine din toate astea ..?
..un aparat pe o etajera din biblioteca ..!
ps ..ma gindeam cind m-am apucat acum 23 de ani de formare profesionala ca interesul fata de fotografie si prelucrarea ,marirea de pe film vor ramine ...m-am inselat ..! ! saracia lucie in care traiesc marea majoritate a concetatenilor mei ..bugetele inexistente ale institutiilor de cultura .. ..resursele din ce in ce mai reduse pentru formare ,educare si ...hobby-uri aplicative cum este si fotografia ..ce spun eu reduse ...?..... INEXISTENTE ......! o casa de cultura de sector ..avea inainte de 89 solicitari la toate sectiile cam cit o universitate azi .....3,4 sute de cursanti ...de la legumicultura la fotografie ...de la pictura la ..sa tesem frumos ..!
amintirifoto ..asta pentru cine le are !
ce sa mai comentezi ..?
..un aparat pe o etajera din biblioteca ..!
ps ..ma gindeam cind m-am apucat acum 23 de ani de formare profesionala ca interesul fata de fotografie si prelucrarea ,marirea de pe film vor ramine ...m-am inselat ..! ! saracia lucie in care traiesc marea majoritate a concetatenilor mei ..bugetele inexistente ale institutiilor de cultura .. ..resursele din ce in ce mai reduse pentru formare ,educare si ...hobby-uri aplicative cum este si fotografia ..ce spun eu reduse ...?..... INEXISTENTE ......! o casa de cultura de sector ..avea inainte de 89 solicitari la toate sectiile cam cit o universitate azi .....3,4 sute de cursanti ...de la legumicultura la fotografie ...de la pictura la ..sa tesem frumos ..!
amintirifoto ..asta pentru cine le are !
ce sa mai comentezi ..?
27 aprilie 2012
..motanul Satan si motiunea
...de dimineata Satan s-a tot invirtit vpe linga trandafirii rosii din sufragerie ...! mai sa fie mi-am zis ..cade guvernu' ! asa a fost ..
..acu' sa ma bucur ..? nici nu ma bucur si nici nu-i plng pe pedelei ...dar vazind privirea speriata a lui Satan ..bine nu va fi ...!
26 aprilie 2012
...despre lumea albastruverzuie ..
...unde nu-i nici suparare nici intristare
da exista o asemenea lume ! este lumea oamenilor care nu au televizor in dormitor si seara inainte de culcare ...mai citesc citeva pagini despre istoria fotografiei ,despre feininger ,kapa..sau de ce nu despre noul sediu al bibliotecii cum altfel ..? nationale din bucuresti.
..am fost ieri cu clasa de fotografie la biblioteca nationala sediul cel nou din bucuresti si am ramas uimit de doua lucruri ...rele ...finisarile de proasta calitate si lipsa unuii arhitect de lumini
da ...! de ce va mirati ..?
lumina zilei filtrata de geamuri verzui /albastrui + lumina calda de la spoturi + lumina rece de la neoane = balans de alb care nu poate fi setat nici pe functia ...predefinita ...ma rog ..custom...!
...se poate seta intr-un sfirsit si pe functia balans de alb a la ...biblioteca nationala !
in rest am intrat in rindul lumii cu noul sediu ..este modern ,aerisit..spatii generoase dar cum nimeni nu se inghesuie la cultura ..mai bine faceau sediul guvernului sau ministerului culturii..
in cele citeva ore pe care le-am petrecut acolo am vazut de toate ..personal obraznic si siktirit ,bodyguarzi grasi k bivolii,usi inchise cu lantul..de la ciine ,expozitii insailate , manifestari culturale..??? ..ma rog
la sfirsit va spun ca biblioteca nationala nu este gata decit ..parter etaj 1 si nu stiu cit de sus este finisat totul ... attriumul arata foarte sic....chiar elegant as zice ...in rest ...sa auzim de bine in lumea cu lumini albastreverzui
24 aprilie 2012
..cind te mistuie focul...
... cind voi pleca dincolo imi doresc sa ma mistuie focul iubirii de viata pina devin cenusa ...sa ma poarte vintul ici colo ,sa devin nor de ploaie ... sa scormonesti dupa mine prin cenusa khalesi daeneryis..pina gasesti imbratisarile mele ...pina vei simti in cenusa ....iubirea
23 aprilie 2012
...iarba verde vs iarba uscata
..iarba rea de peste ani cu greu lasa loc primaverii chiar daca primavara si-a intrat definitiv in.......vara .!
...am fost citeva zile plecat si ma gindeam vazind entuziasmul celor citiva impatimiti de fotografie si drumetie cit de simpla este calea ...munca ,curiozitate ,cunoastere ,efort ,veselie ,buna dispozitie .
vremea ca vremurile ..nu conteaza .! daca ploua sau este furtuna ,soare sau valuri cit barca . ceea ce conteaza cu adevarat este dorinta de a invata lucruri noi ...locuri noi ...oameni ...fete ..lumini .
19 aprilie 2012
... tot sau nimic..!
...intre cele doua se desfasoara viata noastra ..
prim ministrii care par chiuliti de la scoala ,ministrii care chiar au fugit inainte de bacalaureat ..iar mie nu mai imi pasa de ei ..!
o tristete nesfirsita s'asterne peste noi si nimeni nu mai spera la nimic .doar golaneala vesnica a puterilor trecute ,prezente si viitoare mai prostesc speranta celor ajunsi la capatul bejeniei ...in satele parasite de cei care au plecat si mai departe in ..lume
18 aprilie 2012
17 aprilie 2012
16 aprilie 2012
15 aprilie 2012
14 aprilie 2012
...sa ne gindim la cei in nevoie ....
...de sarbatori este greu pentru cei care sunt in nevoi si griji ...este si mai greu pentru cei batrini..bolnavi..parasiti de soarta si de oameni.
.citeodata http://hazeldooney.blogspot.com/2012/04/darkness-visible.html?zx=c75d61889867934e departe se intimpla ....asta >
.citeodata http://hazeldooney.blogspot.com/2012/04/darkness-visible.html?zx=c75d61889867934e departe se intimpla ....asta >
12 aprilie 2012
ura,uraaaaaaa !....ura o avem in noi...
10 aprilie 2012
...dresajul neterminat
..de multe ori povestile triste pe care le vedem in viata ...revin .De cele mai multe ori revin perfid , lipicios si umed atunci cind te astepti mai putin ...!
iata o povste adevarata ..
in imagine sunt doi lupi ...Mona si Canon ...dupa cum vedeti puiul Canon vrea sa -i ia ceva din gura ..ei bine da Mona tine in gura o ...piatra .!
..da .! o piatra ..! cum ..? de ce ...? de ce face asta ...?
Mona o lupoaica de 8 ani a fost luata de la o unitate militara ..unde la lectia de dresaj nu i s-a predat decit comanda APORT...! nimeni nu s-a mai ocupat de Mona ..sa o invete sa lase in mina dresorului obiectul aruncat ..spre aducere .
dupa o vreme cei de la unitatea militara au renuntat la Mona ...iar ea lupoaica cu dresajul neterminat a ajuns in gospodaria unui prieten ..ei bine Canon .puiuil de lup belgian pe care l-am daruit prietenului meu acum citiva ani ...cu mintea lui de pui incerca sa ii ia piatra din gura...! nu a reusit niciodata ..!
Mona alerga cu devotamentul si energia pe care numai ciini lupi o au dupa orice aruncai in cimpul ei vizual ...lemn ,plastic .os ...iar imbecilii aruncau pietre .!
...din acel moment ..Mona ...purta intre dinti pina a doua zi sau pina cind cineva arunca altceva ...piatra in gura ..! daca incercai sa ii iei piatra ..Mona cea blinda si supusa isi aducea aminte ca se trage din lup ..si miriiia intr-un fel care te face sa renunti foarte repede ...
..de ce mi-am adus aminte de Mona ..Lupoaica dresata pe jumatate ...?
..suntem dresati pe jumatate ...intre dorinta de libertate si libertate am ramas numai cu dorinta ...!
suntem intr-un cerc diabolic...din care nu suntem dresati sa iesim ...!
9 aprilie 2012
8 aprilie 2012
7 aprilie 2012
6 aprilie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




















