11 februarie 2010
despre ..eu invat..tu inveti ..el ,ea invatza
.....Bunica mea ....Gaspar Etelka a fost invatatoare ,si-a luat licenta in 1923 si toata viata ei a predat de la bastonase si liniute,pina la civism de toate ....! inclusiv croitorie ...!
..La Universitatea Ioan Dalles exista printre multe alte cursuri si un curs de croitorie ...acolo cursantzii invatza sa bage ata in ac ,sa deseneze ,sa tina in mina taie cu foarfeca corect...sa coasa ...sa faca tivuri si butoniere....fotografie ce mai ..!..Ma gindeam deunazi k astazi pentru 99% dintre noi este o problema uriasa sa coasem un nasture sau sa coasem un tiv de la pantaloni.!...Daca ar exista un ARIEL al criticii in croitorie probabil ...cursul ar fi desfintat ..incendiat ,demolat si arat....k tivul nu e asa ci altfel ...k acul trebuie folosit cu ata putina ...k foarfeca se tzine pe masa ...k asa se taie si nu altfel ...si k de ce vine Mircea cel Batrin si Radu cel Frumos sa faca poezie in croitorie si sa cinte la masina de cusut...?..sa faca Lagerfeld si Botezatu ...k aia stiu sa faca izmene adevarate si sa cinte la elasticul de la chilotzeii cu minecutze ...! nu cursantzii de la croitorie ..! ..ei oricum sunt oligofreni si dau banii degeaba iar profesorii lor sunt niste labagii k sa citez un clasic in viatza ....!
...asta incercam sa Va spun ..Tabloul de absolvire al bunicii mele are atit de multe portrete bune ( nu cred k cineva in Rominia astazi poate aborda cu asa de mare usurintza PORTRETUL ...asa cum o face un obscur fotograf din Sf GHEORGHE ...pre numele lui INCZE LAJOS...)...incit te intrebi daca nu a fost facut la Brasov sau Wienna .
..sistemul .......... ucenicie 3 ani ..calfa inca 5 ani facea fotografi care desi nu erau .....zeii fotografiei pe pamint ..ei bine faceau asemenea portrete ...! ..iar de MESTER se putea da examen dupa alti 7 ani ...!
..un simplu tablou de absolvire ..
ps baza piramidei nu s-a marit ....piramida s-a intors cu josu'n sus ..! hai sa Va traduc ..cei cu adevarat pro ,pregatitzi ,calificatzi sa vorbeasca ......tac .! se ascund si in gaura de sarpe si nu vor sa horhaie in rind cu cei care .....doar cred k sunt chematzi la lupta ..! .
10 februarie 2010
despre mere rosi
...ninge iar ,....!
..imi aduce aminte de iernile copilariei mele cind in vacantzele de iarna ne aduna bunica inghetzatzi bocna ,de trecea cite o ora sa incepem sa ne simtzim degetele de la mini si de la picioare ...!
..ei bine mincam cite un mar copt ...si era k in visele copilariei ...cald,si bine ...si traiau bunicii ...si traiau si parintzii...ninge iar ...!
9 februarie 2010
despre.......bustul lui konrad adenauer
..
.........acum citziva ani am fotografiat o zi intreaga despre cum se integreaza statuiile de for public in comunitate ...! de dimineatza de la 9 pina seara la 21 intr-o zi de iunie ...cu elevi care chiulesc de la scoala ,cu batrini care se plimba ..cu indragostitzi care se fotgrafiaza ... cu copii care se joaka ...
..acum citeva zile am reusit sa completez colectia de imagini cu una de iarna
.........acum citziva ani am fotografiat o zi intreaga despre cum se integreaza statuiile de for public in comunitate ...! de dimineatza de la 9 pina seara la 21 intr-o zi de iunie ...cu elevi care chiulesc de la scoala ,cu batrini care se plimba ..cu indragostitzi care se fotgrafiaza ... cu copii care se joaka ...
..acum citeva zile am reusit sa completez colectia de imagini cu una de iarna
8 februarie 2010
despre trandafirul galben
..am iesit ieri la o plimbare pe ninsoare si vint ..evident cu aparatul de fotografiat ..! pe treptele blocului unde stau am vazut …am fotografiat un trandafir galben,,vai de el inghetzat ,incremenit in ghiatza k o iubire in fotografie .!
..ma tot gindeam ieri prin orasul troienit si inghetzat de viscol cum a ajuns trandafirul galben pe scarile casei unde locuiesc ..!
vreo nevasta suparata foc l-a aruncat pe fereastra ,vreun sot gelos a dat cu vaza pe geam ..? ..vreo logodnika intirziata de soarta ,parasita de iubire ..?
..vreo liceeana sedusa de viata a hotarit k e prea putzin un trandafir galben pentru sarutari si mingiieri tandre si pure …?
7 februarie 2010
despre .. mingieri de ghiatza
..ghiatza ta ma maingiie ,......m'nlatzuie si ma distruge incet .
..nu pot scapa de viatza de ghiatza
6 februarie 2010
4 februarie 2010
3 februarie 2010
despre..grafica deltei
.....natura ...!
iarna Delta Dunarii imi place cel mai mult..! nu sunt frunze si brusc apare altceva ..o alta delta ..!..de cele mai multe ori ramin surprins ce grafica extraordinara poate creea natura..!
despre ce scrie pe garduri
..vine ea vara ...oh nu ,nu verisoara ...ci vara .! a uita caldurile de foc ,cind piciorul se afunda in asfalt..ei bine imi pare o greseala ...asa k hai cu vara
2 februarie 2010
despre ....tabloul final
..tablou final cu start si finish....oameni si ciini..!
....a fost frumos ..... as mai spune ca momentele de acest gen nu le potzi impartzii cu oricine ...sunt oamenii care nu le pot intzelege ...!
1 februarie 2010
despre ..oameni si ciini
..aici il vedetzi pe Zoli cistigatorul cursei de la TUSNAD 2010
ps mi-am adus aminte zilele trecute vazind forfota si nebunia concursului de la Tusnad ..ei bine mi-am adus aminte de Jack London si de COLT ALB...! citzi mai stiu de supravietzuirea in pustiul alb ....de singurul sprijin al omului...?
despre ..prietenie si locul III
..am vazut zilele acestea dovezi de prietenie si abnegatie ...de dragoste si sacrificiu ..ciinesti desigur ...!
ps veronique ai facut un reportaj extraordinar si sunt mindru de Tine ..! felicitari !!!
31 ianuarie 2010
27 ianuarie 2010
26 ianuarie 2010
despre un profesor cu elevi oligofreni
........intotdeauna mi-am dorit sa cunosc oameni..
....si buni si rai ..si culti si inculti si agresivi si pasnici ..si domni si lichele ...si liberi si puscariasi ..si drogati si mai putzini drogatzi si conformisti si nonconformisti ..si virtuosi si pacatosi..si bogati si saraci ..si inteligenti si prosti ...si bine crescutzi si prost crescuti..si curajosi .si lasi ..si jigodii si visatori..si elevi si profesori..si tineri si batrini ...si abstinenti ..si betivi
...si azi la 52 de ani am aceasi sete si dorinta in a cunoaste oameni ..ah fotografia ! ei da .! fotografia este o stare ..! o stare unde rautatea si prostia nu are ce cauta ...! Dumnezeu pe pamint al FOTOGRAFIEI care sti adevarurile toate si le arati bietzilor muritori ajuta-ne sa trecem si peste aceasta incercare si iarta-ne ca am ridicat nevolnica noastra privire catre stralucitoarea Ta stiinta
..am gresit cind am crezut k dupa 32 de ani de fotografie putem cu umilinta sa invatzam si pe altii sa indrazneasca sa respire acelasi aer cu Tine .
Am convingerea k prin formare ,educatie profesionala si un mediu blogal respectuos si sanatos putem ajunge macar sa ne respectam ..!
PS1... blogul meu este urmarit de 120 cursantii Clasei de Fotografie de la Universitatea POPULARA Ioan Dalles si nici un comentariu nu este restrictzionat
PS2 ...ma respect si nu am nici un cursant oligofren
PS3 .. Cana cu Cirese acesta este spatiul virtual in care este posibil orice ...asa cum Va spuneam la curs trebuie sa respectati netiquette mai ales in aceste situati
ps am citit azi pe blogul Cana cu Cirese urmatorul comentariu....!
citez prin copy/paste de pe http://canacucirese.blogspot.com/
.........un profesor care se respecta, nu ar incuraja oligofreni ca voi sa faca ce nu ii duce bostanu.
esti "psih oloaga"..ar trebui sa stii despre ce vorbesc.Sau nu..poate o sa descoperi esenta in rune, tarot, numerologie sau gratia divina.Ma lasi..
P.S. Daca asta e rezultatul la care au ajuns cu tine profesorii tai in fotografie, ori esti tu tuta rau ori ei is niste labari si profita de banii vostri.
.........un profesor care se respecta, nu ar incuraja oligofreni ca voi sa faca ce nu ii duce bostanu.
esti "psih oloaga"..ar trebui sa stii despre ce vorbesc.Sau nu..poate o sa descoperi esenta in rune, tarot, numerologie sau gratia divina.Ma lasi..
P.S. Daca asta e rezultatul la care au ajuns cu tine profesorii tai in fotografie, ori esti tu tuta rau ori ei is niste labari si profita de banii vostri.
25 ianuarie 2010
despre ..nu lasati pasarelele sa moara
.....este iarna grea si ger.!..pasarelele nu au ce mincasi devin din ce in ce mai curajoase ...! iarna si foamea este stapina momentuluilui asa k Va rog sa lasatzi citeva firmituri sau seminte de floarea soarelui pe pervazul ferestrei ...sau putina slanina (iarna maninca grasime )
.......de altfel vedetzi aici http://dandindeltadunarii.blogspot.com/2009/12/ajutor-pentru-pitigoi-help-for-tits.html
24 ianuarie 2010
despre ... NIOBE
...stranepoata mea a fost aseara pe la noi ....! Niobe este cuminte ,mincacioasa si ii cresc dintisorii..asa k rontzaie tot ...!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
























